טיפול בהזעת יתר - הזרקת בוטוקס

בוטולינום טוקסין, ובשמות המסחריים דיספורט ובוטוקס, ידוע בעיקר בתחום האסתטיקה ובפרט להחלקת קמטים במצח ובצידי העינים.
עם זאת בוטולינום הוא האמצעי המועדף במניעת הזעת יתר.

הזעת יתר, או בשמה הרפואי היפרהידרוסיס, הינה בעיה מטרידה ביותר.
תהליך ההזעה הינו תהליך פיזיולוגי שנועד לצנן את הגוף ע״י התייבשות הזיעה. הזעה בבתי שחי מתאפיינת בריח חזק במיוחד. כאשר נפגע היחס בין הפעילות הגופנית או טמפרטורת הסביבה למידת ההזעה, נוצרת הזעת יתר. לרוב זאת נטייה מולדת ואין תרופה להפסיקה לתמיד.
הזעת יתר זוהי בעיה בריאותית שמשפיעה על חיי הסובלים ממנה.

מחקרים מראים כי 3%-10% מהאוכלוסיה סובלים מהזעת יתר ממוקדת, המופיעה בד״כ באיבר מסוים או במספר אזורים כגון: בתי שחי, כפות ידיים וכפות רגליים.
במשך שנים רבות הפתרון הייחודי היה ניתוח בשם סימפטקטומיה, במהלכו מבצעים צריבה וכריתה של העצבים הסימפתטיים שיורדים בדופן האחורית של בית החזה האחראים להזעת יתר בבית השחי וכפות הידיים, וכך מנטרלים את פעולתן המוגברת של בלוטות הזיעה. תופעת לואי קשה של טיפול זה היא הזעת יתר מוגזמת ברגליים.
כיום הטיפול המוביל ביותר ומיושם בהצלחה רבה הוא הזרקת דיספורט או בוטוקס, אותו בוטוליניום טוקסין המשמש להחלקת קמטים.חומר זה חוסם את מעבר הגירוי העצבי מהעצב לבלוטות הזיעה.
ההליך הינו פשוט וקל נעשה בעזרת מחט זעירה לאחר אילחוש מקומי בעזרת קרם אילחוש או זריקת הרדמה מקומית. הטיפול נמשך כ- 15 דק׳ ולאחר הטיפול ניתן לחזור לפעילות רגילה.

בעת הטיפול מוזרקות טיפות הבוטוקס מתחת לעור באזור המטופל, הזרקת הבוטוקס חוסמת את העצבים באזור המוזרק שגורמים להזעת יתר ובכך מונעת הזעה באזור. השפעת הטיפול נמשכת כחצי שנה , אך מאחר ויש השפעה חלקית יותר זמן אצל רוב המטופלים הזמן עד הטיפול הבא יהיה כ- 8 חודשים עד שנה. 
היתרון המהותי בטיפול זה הוא שהוא פשוט, מהיר וללא תופעות לוואי , אינו נדרש זמן החלמה ומחזיק זמן רב. מה עוד שאין הזעת יתר  מוגזמת ברגלים כתופעת לוואי לניתוח סימפטטקטומיה.

קיימת חלופה נוספת והיא ניתוח לטיפול בבלוטות זיעה בבתי השחי. ניתוח זה מזכיר שאיבת שומן. הוא יעיל בכ 80% מהמטופלות/ים וכרוך בהחלמה וצלקות בבתי שחי . יתרונו שהוא לרוב חד פעמי ואין צורך לחזור עליו . ניסו שיטות עם לייזר וגלי רדיו ללא הצלחה מרובה ועם תופעות לוואי רבות.

בסיכום: הזרקת דיספורט או בוטוקס לבתי שחי היא פתרון נח , קל, בטוח ויעיל לבעיה מטריה – הזעת יתר (Hyperhydrosis) בבתי השחי..

לד"ר ברגר ניסיון של 15 שנה בטיפולים אלה, ד"ר ברגר לימד שיטה זאת בכנסים של מנתחים פלסטיים.

נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA