בטיחות בניתוחים

בטיחות המנותח הינה עניין מרכזי בהחלטה של מועמד/ת לניתוח. Patient safety מהוה מרכיב בכל כינוס מקצועי בינלאומי, ובארה"ב אף נדרש המנתח לצבור נקודות בנושא (במקביל לצבירת נקודות השתלמות מקצועית).

בטיחות המנותח מתבטאת בבטיחות במהלך הניתוח ואחרי הניתוח:
1. המתקן הרפואי: צריך להיות מותאם לניתוח המבוצע. 
חדרי הניתוח מסווגים למורשים לכירורגיה גדולה, בינונית או קטנה. במרפאה מותר לבצע כירורגיה זעירה בלבד.
ד"ר ברגר מנתח בבי"ח האיטלקי בחיפה ובו חדרי ניתוח חדשים ומתקדמים מצוידים בציוד ניתוחי ומכשור משוכלל ביותר, בעל תעודת רישום של בית-חולים ומורשה לניתוחים גדולים. בית החולים נודע ביחס החם והאישי כלפי המטופלים ובתנאי אשפוז מצוינים. רמת הציוד הגבוהה ותחזוקתו משפיעים ביותר על מהלך הניתוח.

2. מרדים: מרכיב קריטי בהצלחת הניתוח. מוות או תחלואה אחרת עקב סיבוכי הרדמה נרשמים אצל המנותח ובציבור ככישלון של המנתח, למרות שאין לו השפעה ישירה על מניעתם. בחירת המרדים צריכה להיות קפדנית. מיומנותו תבחן ברגעי משבר ניתוחי או הרדמתי, ועוד יותר – בהימנעות מהגעה לאותם סיבוכים. אין אפס סיבוכים, אך יש מעט. קווים מנחים שאני יכול להמליץ: עבודה עם מרדים / מרדימים קבועים, מרדים מומחה מנוסה. מרדים חשוב בהרדמה כללית וגם בסדציה עמוקה באותה מידה, ובהתייעצות הקדם ניתוחית. ד"ר ברגר עובד עם מרדימים קבועים, כאלה שהוא סומך עליהם גם בטיפול בבני משפחתו.

3. שאר הצוות: רופא עוזר, במיוחד אם הוא עוזר קבוע, הוא עוד זוג עיניים מיומנות שעשוי להבחין בדימום או סיבוך אחר בהתהוותו. עבודתו מקצרת את משך הניתוח. גם אחות מיומנת תסייע בכך. רופא תורן מיומן במתקן הניתוחי הוא הכרחי , אם השארנו מנותחת לשהיית לילה. בבית החולים האיטלקי הצוות המסייע הוא קבוע והמיומן ביותר.

4. מניעת פקקת ורידים DVT ותסחיף ריאתי PE: הספרות הכירורגית פלסטית מלאה לאחרונה מאמרים בנושא. ביקור אצל מנתחים בארה"ב יגלה שהסטנדרט הוא מכשיר לחץ לרגליים להזרמת הדם בורידים (venous foot pump). מכשיר זה הנמצא בשימוש בניתוחים של ד"ר ברגר, הוא אמצעי בסיסי למניעת פקק ורידים, במיוחד בניתוחים בהם איננו רוצים להשתמש בנוגדי קרישה כמו CLEXAN. מוות מ-PE הוא נדיר ביותר, אך אירועי PE אינם כה נדירים. מניעה כנראה אפשרית ברוב המקרים, אם נוקטים באמצעי הזהירות המתאימים לכל מטופל (ניוד מוקדם, נוגדי קרישה ו/או משאבה לורידי הרגליים), בהתאם לגורמי הסיכון של המטופלת.

לאחר הניתוח:
1. המשך מניעת פקקת ורידים על ידי ניוד מוקדם ו/או המשך טיפול בנוגדי קרישה או משאבה לורידי הרגליים.
2. בקורת של הרופא המנתח.
3. זמינות בטלפון למתן עצה מיידית במקרה דחוף. מספר טלפון נייד של ד"ר ברגר נמסר למנותחת בתום הניתוח.

ד"ר ברגר מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית. מקפיד על כל נושאי הבטיחות הללו באדיקות ומתוך מקצועיות ואחריות בלתי מתפשרת למטופליו. ד"ר ברגר הינו חבר באיגוד הכירורגים הפלסטיים והאסתטיים .
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA