החלפת שתלי סיליקון – מתי ואם בכלל?

כשהחלטת לעבור ניתוח הגדלת חזה כנראה שלא חשבת על השאלה האם יהיה צורך להסיר או להחליף את שתלי הסיליקון בעתיד, יחד עם זאת נשים רבות מחליטות עם הזמן להוציא את השתלים מסיבות שונות שאפרט בהמשך.

בשנים האחרונות הועלו טענות שמחלות נדירות מסוימות שכיחות יותר אצל נשים עם שתלי סיליקון, טענות אלה לא הוכחו פרט ללימפומה נדירה מאוד ALCL  הקשורה לשתל עם מעטפת ספציפית, אשר אינו נמצא יותר בשימוש. חשוב לציין ששום גורם רשמי, משרד הבריאות, רשות רפואית או איגוד רפואי כלשהו בארץ או בעולם לא המליץ על הוצאת שתלי סיליקון או החלפתם מסיבות רפואיות, גם לא FDA.

סיליקון הוא יסוד נפוץ בטבע ונמצא בחומרים בשימוש יומיומי ואף במאכלים, הסיליקון נמצא בגוף של כל אחד ואחת, כאשר לנשים רמת סיליקון גבוהה יותר מגברים. שתלי הסיליקון בנויים ממעטפת סיליקון מוצק ובתוכה סיליקון ג'ל, קרע במעטפת המוצקה הוא תוצאה של בלאי טבעי וזה יכול לקרות בכ 10% משתלי הסיליקון לאחר 10 שנים. כתוצאה מהקרע עלול להיווצר עיוות בשד או התקשות, אך אין מידע מוצק שזה גורם למחלה כלשהי, בודאי לא לסרטן השד.


10 שנים לאחר ניתוח להגדלת חזה יש סיכוי של כ 10% לקרע. החלפת שתלי סיליקון שלמים, לפני שנקרעו היא ניתוח קל, לעמת זאת החלפת שתלי סיליקון קרועים, גם אם אין בקרע סכנה, הניתוח קשה יותר למטופלת. מועד החלפת שתלים משתנה ונקבע בהתייעצות עם מנתח פלסטי, זה יכול להיות  10 , 15 , 20 שנה אחרי ההגדלה.


כמה מהסיבות השכיחות יותר להחלפה / הוצאת שתלי סיליקון: 
* סיבוך בשתל: סיבוכים המתבטאים בקרע בשתל או קיפול השתל.
* בחירה אישית: במרוצת השנים חל שינוי טבעי בגוף עליה וירידה במשקל, הריונות וזה מתבטא גם בשדיים, צניחת השד, העור נעשה דק יותר, לעיתים הגודל כבר לא מתאים או שיש רצון לחזור למראה טבעי.
* סיבוכים נוספים: התכווצות קפסולרית, התקשות, חוסר סימטריה וזיהום.

האם ניתוח החלפת שתלים מתאים לך?
* עברו עשר שנים מאז הניתוח ?
* נוצר עיוות לא מוסבר בצורת השד ?
* האזור המנותח החל להתקשות?
* נמאס לך מהנפח / גודל הקיים ?


אם ענית על אחת מהשאלות הללו ב״כן״ את מועמדת טבעית לניתוח החלפת שתלים בחזה.

החלטת להוציא שתלים? אלו האפשרויות העומדות בפנייך:
* הוצאת שתלי סיליקון: מבצעים חיתוך באותו מקום בו בוצע ניתוח השתלת השד ומוציאים את השתל. הוצאת שתלי הסיליקון מרוקנת את השדיים מחלק מתוכנם וגורמת להתרופפות העור. לעיתים הנפילה היא משמעותית ויש צורך לעצב את השדיים בניתוח הרמת שדיים. ההחלטה תהיה כמובן אחרי פגישת יעוץ עם ד"ר ברגר המומחה בכירורגיה פלסטית.

* הוצאת שתלי סיליקון עם הרמת חזה: לאחר הוצאת השתלים מסירים את עודפי עור השד ומעצבים את השד לגודל הרצוי ובאופן סימטרי ונכון לגוף. 

* החלפת שתלי סיליקון: לאחר הוצאת השתלים מכניסים במקומם שתלי סיליקון במידה הרצויה. מרבית הנשים שעברו הגדלת חזה מודעות לצורך בהחלפת שתלים רק בהקשר של קרע בשתל עיוות בצורת השד בעקבות התקשות (קופסית) או כאשר הן רוצות להחליף את גודל השתלים.

אם ביצעת בעבר ניתוח הגדלת חזה את בודאי יודעת שמומלץ לבדוק האם קיים צורך בהחלפת השתלים על מנת לשמור על התוצאות המוצלחות של הניתוח.


ההליך הכירורגי בהחלפת שתלים:
ניתוח להחלפת שתלי סיליקון מתבצע בהרדמה כללית ונמשך בדרך כלל בין שעה לשעתיים. 

החלמה לאחר החלפת שתלי סיליקון:
בעוד שההחלמה מניתוח הגדלת שדיים משתנה מאישה לאישה, מרבית המנתחים הפלסטיים מסכימים כי ההחלמה לאחר ניתוח זה בדרך כלל חלקה יותר מניתוח הגדלת חזה ראשוני.

מרבית הנשים מסוגלות לחזור לעבודה לאחר כחמישה ימים ולדווח כי חוו אי נוחות מינימלית לאחר הניתוח. אם הוצאת את שתלי הסיליקון עקב התקשות, תהיה אי נוחות רבה יותר וזמן ההחלמה יהיה ארוך יותר.

לאחר הניתוח יש להימנע מהרמת משקל כבד מעל חמישה ק"ג ורק לאחר כשישה שבועות ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית. 

ד"ר ברגר מומחה בכירורגיה פלסטית וניסיונו המקצועי מונה אלפי ניתוחי חזה, לאחר אבחון ויעוץ יתן ד"ר ברגר מענה מפורט לגבי האפשרויות העומדות בפנייך.

לפגישת ייעוץ התקשרי: